Panduit DPF14-250FIM-2K
DPF14-250FIM-2K picture photo
Mfg. Part Number
DPF14-250FIM-2K
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp
Datasheet Download
DPF14-250FIM-2K.pdf
Availability of DPF14-250FIM-2K
QUANTITY
DPF14-250FIM-2K Order Process
Ship out your order
Specifications of DPF14-250FIM-2K
Internal Part NumberEIS-DPF14-250FIM-2K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesDiscoGrip™, ReelSmart™
PackagingReel
Terminal TypeStandard
GenderMale
Tab Width0.250" (6.35mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall0.900" (22.86mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge14-16 AWG
InsulationFully Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Features-
ColorBlue
Contact MaterialBrass
Contact FinishNickel
Insulation Diameter0.090" ~ 0.156" (2.29mm ~ 3.96mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPF14-250FIM-2K
Related LinksDPF14-2, DPF14-250FIM-2K Datasheet, Panduit Distributor
DPF14-250FIM-2K Details Description
Related parts for DPF14-250FIM-2K
CONN HSG RCPT 10POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE SERVOMOTOR FOR CNB 20M datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK 3KW 200V datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 203 TYPEA 17POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf