Panduit DPF18-187FIB-3K
DPF18-187FIB-3K picture photo
Mfg. Part Number
DPF18-187FIB-3K
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp
Datasheet Download
DPF18-187FIB-3K.pdf
Availability of DPF18-187FIB-3K
QUANTITY
DPF18-187FIB-3K Order Process
Ship out your order
Specifications of DPF18-187FIB-3K
Internal Part NumberEIS-DPF18-187FIB-3K
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesDiscoGrip™, ReelSmart™
PackagingReel
Terminal TypeStandard
GenderFemale
Tab Width0.187" (4.75mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall0.780" (19.81mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge18-22 AWG
InsulationFully Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Features-
ColorRed
Contact MaterialBrass
Contact FinishTin
Insulation Diameter0.060" ~ 0.136" (1.52mm ~ 3.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPF18-187FIB-3K
Related LinksDPF18-1, DPF18-187FIB-3K Datasheet, Panduit Distributor
DPF18-187FIB-3K Details Description
Related parts for DPF18-187FIB-3K
IDC CABLE - ADM64S/AE64M/ADM64S datasheet.pdf
IC XLATOR PECL TTL 5V 8-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
BOARD EVAL LTC6992-2 datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 16V X6S 1206 datasheet.pdf
IE-MINIMC/TELCO-LFPT, TP-TX/FX-S datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 1W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf