Panduit DPF18-250FIM-L
DPF18-250FIM-L picture photo
Mfg. Part Number
DPF18-250FIM-L
Brief Description
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp
Datasheet Download
DPF18-250FIM-L.pdf
Availability of DPF18-250FIM-L
QUANTITY
DPF18-250FIM-L Order Process
Ship out your order
Specifications of DPF18-250FIM-L
Internal Part NumberEIS-DPF18-250FIM-L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Terminal TypeStandard
GenderMale
Tab Width0.250" (6.35mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall0.900" (22.86mm)
Contact MaterialBrass
Contact FinishNickel
Insulation Diameter0.060" ~ 0.133" (1.52mm ~ 3.38mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPF18-250FIM-L
Related LinksDPF18-2, DPF18-250FIM-L Datasheet, Panduit Distributor
DPF18-250FIM-L Details Description
Related parts for DPF18-250FIM-L
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 750MA 250VAC 2SMD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP SOT23-3 datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.25 OHM 1% 30W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 6W datasheet.pdf
RECEIVER SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS datasheet.pdf