IXYS Corporation DPG30C200HB
DPG30C200HB picture photo
Mfg. Part Number
DPG30C200HB
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY GP 200V 15A TO247AD
Datasheet Download
DPG30C200HB.pdf
Availability of DPG30C200HB
QUANTITY
DPG30C200HB Order Process
Ship out your order
Specifications of DPG30C200HB
Internal Part NumberEIS-DPG30C200HB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesHiPerFRED™
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 200V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPG30C200HB
Related LinksDPG30, DPG30C200HB Datasheet, IXYS Corporation Distributor
DPG30C200HB Details Description
Related parts for DPG30C200HB
CARDEDGE 30POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CHROMALIT DOME LIGHT SOURCE BULB datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 140K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
CABLE 16POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 145MA 9.5 OHM datasheet.pdf