IXYS Corporation DPG30IM300PC
DPG30IM300PC picture photo
Mfg. Part Number
DPG30IM300PC
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 300V 30A TO263
Datasheet Download
DPG30IM300PC.pdf
Availability of DPG30IM300PC
QUANTITY
DPG30IM300PC Order Process
Ship out your order
Specifications of DPG30IM300PC
Internal Part NumberEIS-DPG30IM300PC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesHiPerFRED²™
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)300V
Current - Average Rectified (Io)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.35V @ 30A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 300V
Capacitance @ Vr, F42pF @ 150V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D²Pak)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPG30IM300PC
Related LinksDPG30I, DPG30IM300PC Datasheet, IXYS Corporation Distributor
DPG30IM300PC Details Description
Related parts for DPG30IM300PC
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
IC TV TUNER ATV MOD WW 28QFN datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 11 B SLVR datasheet.pdf
26500 16C 16#16 P RECP SS LC datasheet.pdf
DSUB 9 F CRIMP CLIN F0 ZINC datasheet.pdf