Susumu RG1608P-76R8-W-T5
RG1608P-76R8-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-76R8-W-T5
Brief Description
RES SMD 76.8OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-76R8-W-T5.pdf
Availability of RG1608P-76R8-W-T5
QUANTITY
RG1608P-76R8-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-76R8-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-76R8-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)76.8
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-76R8-W-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-76R8-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-76R8-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-76R8-W-T5
RES 0.3 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RAIL MOUNTING FOR 1401/1458 SER datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC DO201A datasheet.pdf
LED 7-SEG 10.9MM CA HER datasheet.pdf
POWER STRIP 3OUT 50'CRD ORANGE datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SHEET PLYMR RS 104.9MMX3.65M REC datasheet.pdf
RES 301 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER M4 BRASS 5MM datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf