Cornell Dubilier Electronics DPM4P15K-F
DPM4P15K-F picture photo
Mfg. Part Number
DPM4P15K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
DPM4P15K-F.pdf
Availability of DPM4P15K-F
QUANTITY
DPM4P15K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DPM4P15K-F
Internal Part NumberEIS-DPM4P15K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesDPM
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.315" W (26.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPM4P15K-F
Related LinksDPM4P, DPM4P15K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DPM4P15K-F Details Description
Related parts for DPM4P15K-F
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 6V datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
4 ROW VERTICAL HEADER SEL LO datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 10% 900VAC QC TERM datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
IC OP AMP LOW NOISE SOT-23 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf