Martel Electronics DPM500S-20
DPM500S-20 picture photo
Mfg. Part Number
DPM500S-20
Manufacturer
Product Category
Panel Meters
Brief Description
VOLTMETER 0-20VDC LCD PANEL MT
Datasheet Download
DPM500S-20.pdf
Availability of DPM500S-20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DPM500S-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of DPM500S-20
Internal Part NumberEIS-DPM500S-20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other DrawingsDPM500 Series
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyPanel Meters
SeriesLegacy
TypeVoltage (Voltmeter)
Measuring Range0 ~ 20VDC
Display TypeLCD - Black Characters
Number Of Characters Per Row3.5
Display Characters - Height0.492" (12.50mm)
Output TypeReference
Voltage - Supply5VDC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 57.00mm x 27.00mm
Mounting TypePanel Mount - Bezel
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
Features-
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPM500S-20
Related LinksDPM50, DPM500S-20 Datasheet, Martel Electronics Distributor
DPM500S-20 Details Description
Related parts for DPM500S-20
TWIST LOK STANDOFF 3/16 X 1.45" datasheet.pdf
IC DAS 12-BIT MULTIRANGE 24-DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 16A 125V datasheet.pdf
25POS SIL VERTICAL SOCKET 4.6MM datasheet.pdf
RES 25.2K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 10POS 0.50MM R/A datasheet.pdf