TDK-Lambda Americas, Inc. DPP100-24
DPP100-24 picture photo
Mfg. Part Number
DPP100-24
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 100W
Datasheet Download
DPP100-24.pdf
Availability of DPP100-24
QUANTITY
DPP100-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of DPP100-24
Internal Part NumberEIS-DPP100-24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesDPP
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 132 VAC, 176 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4.2A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency87%
Operating Temperature-10°C ~ 71°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension3.81" L x 2.86" W x 2.95" H (96.8mm x 72.6mm x 74.9mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPP100-24
Related LinksDPP1, DPP100-24 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
DPP100-24 Details Description
Related parts for DPP100-24
CONN PLUG 12POS .062 PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 24AWG .156 WHITE datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 6A 25 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
CONN HDR 31POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf