Cornell Dubilier Electronics DPP6S15K-F
DPP6S15K-F picture photo
Mfg. Part Number
DPP6S15K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
DPP6S15K-F.pdf
Availability of DPP6S15K-F
QUANTITY
DPP6S15K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DPP6S15K-F
Internal Part NumberEIS-DPP6S15K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesDPP
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.748" (19.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.787" (20.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPP6S15K-F
Related LinksDPP6S, DPP6S15K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DPP6S15K-F Details Description
Related parts for DPP6S15K-F
DSUB CABL-AMN37K/ AE37G / X datasheet.pdf
IC REGISTERED TRANSCVR 24SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 20% 1210 datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 1024X36 132-PQFP datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CABLE SOCKET 4POLE YELLOW datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf