TDK-Lambda Americas, Inc. DPP960-48-3
DPP960-48-3 picture photo
Mfg. Part Number
DPP960-48-3
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 960W
Datasheet Download
DPP960-48-3.pdf
Availability of DPP960-48-3
QUANTITY
DPP960-48-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of DPP960-48-3
Internal Part NumberEIS-DPP960-48-3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelDPP960.stp
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesDPP
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input340 ~ 575 VAC (3PH)
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts)960W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency93%
Operating Temperature-40°C ~ 71°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension10.86" L x 4.97" W x 4.68" H (275.8mm x 126.2mm x 4.41mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max960W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPP960-48-3
Related LinksDPP96, DPP960-48-3 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
DPP960-48-3 Details Description
Related parts for DPP960-48-3
CAP TANT 0.47UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC UART FIFO 64B QUAD 64LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
040 PLUG VT 145 30AU AP GU datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 15POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf