| Internal Part Number | EIS-DPPM16D22K-F | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Packaging | Bulk | |
| Capacitance | 2200pF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage Rating - AC | 500V | |
| Voltage Rating - DC | 1600V (1.6kV) | |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.984" L x 0.315" W (25.00mm x 8.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.650" (16.50mm) | |
| Termination | PC Pins | |
| Lead Spacing | 0.827" (21.00mm) | |
| Applications | High Frequency, Switching | |
| Features | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | DPPM16D22K-F | |
| Related Links | DPPM16, DPPM16D22K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor | |
 | 396-012-540-804 | CARD EDGE 12POS DL .125X.25 BLK | datasheet.pdf | |