Cornell Dubilier Electronics DPPM16D47K-F
DPPM16D47K-F picture photo
Mfg. Part Number
DPPM16D47K-F
Brief Description
CAP FILM 4700PF 10% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
DPPM16D47K-F.pdf
Availability of DPPM16D47K-F
QUANTITY
DPPM16D47K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DPPM16D47K-F
Internal Part NumberEIS-DPPM16D47K-F
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.984" L x 0.413" W (25.00mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max)0.807" (20.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.827" (21.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPPM16D47K-F
Related LinksDPPM16, DPPM16D47K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DPPM16D47K-F Details Description
Related parts for DPPM16D47K-F
CONN CARDEDGE 12POS .050" SMD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES 150K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.003 OHM 0.5% 3W 3637 datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC DRAM 288MBIT 400MHZ 144BGA datasheet.pdf
PRSSR TRNS 0-50BR 0-10V datasheet.pdf
BRACKET ANGLE datasheet.pdf
220UF 400V 30X25MM 85C 2000H datasheet.pdf