| Internal Part Number | EIS-DPPM16D47K | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 200 | |
| Packaging | Bulk | |
| Capacitance | 4700pF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage Rating - AC | 500V | |
| Voltage Rating - DC | 1600V (1.6kV) | |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.984" L x 0.413" W (25.00mm x 10.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.807" (20.50mm) | |
| Termination | PC Pins | |
| Lead Spacing | 0.827" (21.00mm) | |