Cornell Dubilier Electronics DPPM16S18K
DPPM16S18K picture photo
Mfg. Part Number
DPPM16S18K
Brief Description
CAP FILM 0.018UF 10% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
DPPM16S18K.pdf
Availability of DPPM16S18K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DPPM16S18K Order Process
Ship out your order
Specifications of DPPM16S18K
Internal Part NumberEIS-DPPM16S18K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingBulk
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.650" W (31.00mm x 16.50mm)
Height - Seated (Max)1.083" (27.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPPM16S18K
Related LinksDPPM1, DPPM16S18K Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DPPM16S18K Details Description
Related parts for DPPM16S18K
RES SMD 68K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TRIPLE PWR DIST SWITCH 16SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 13VC 6XSON datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONN PIN 4POLE datasheet.pdf
CONN EDGE .050 160POS DR TH datasheet.pdf