Cornell Dubilier Electronics DPPM16S22K-F
DPPM16S22K-F picture photo
Mfg. Part Number
DPPM16S22K-F
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 10% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
DPPM16S22K-F.pdf
Availability of DPPM16S22K-F
QUANTITY
DPPM16S22K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DPPM16S22K-F
Internal Part NumberEIS-DPPM16S22K-F
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.709" W (31.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)1.142" (29.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPPM16S22K-F
Related LinksDPPM16, DPPM16S22K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DPPM16S22K-F Details Description
Related parts for DPPM16S22K-F
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
IC CIRC SUPERVISORY LP SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CTRLR -48V 16-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 22K OHM 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPST 6A 125V datasheet.pdf
FERRITE CHIP 80 OHM 900MA 0805 datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 46POS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf