Cornell Dubilier Electronics DPPM20S12K-F
DPPM20S12K-F picture photo
Mfg. Part Number
DPPM20S12K-F
Brief Description
CAP FILM 0.012UF 10% 2KVDC RAD
Datasheet Download
DPPM20S12K-F.pdf
Availability of DPPM20S12K-F
QUANTITY
DPPM20S12K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DPPM20S12K-F
Internal Part NumberEIS-DPPM20S12K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesDPPM
PackagingBulk
Capacitance0.012µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.571" W (31.00mm x 14.50mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPPM20S12K-F
Related LinksDPPM20, DPPM20S12K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DPPM20S12K-F Details Description
Related parts for DPPM20S12K-F
BOX ABS GRAY 4.72"L X 2.36"W datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR TRI-ST SOT23-6 datasheet.pdf
LABEL 5X3" BLACK ON RED 500/PK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 8COL datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 203 TYP datasheet.pdf
HEAT SHRINK BLACK .12"X4' datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 1.3W DO41 datasheet.pdf
SCR 2000V 1290A B-PUK datasheet.pdf