CUI Inc. DPS120083U-Z5N-DF
DPS120083U-Z5N-DF picture photo
Mfg. Part Number
DPS120083U-Z5N-DF
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W
Datasheet Download
DPS120083U-Z5N-DF.pdf
Availability of DPS120083U-Z5N-DF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DPS120083U-Z5N-DF Order Process
Ship out your order
Specifications of DPS120083U-Z5N-DF
Internal Part NumberEIS-DPS120083U-Z5N-DF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)830mA
Power (Watts)10W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.35" L x 2.13" W x 0.78" H (85.0mm x 54.0mm x 19.8mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max10W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length47.2" (1.20m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPS120083U-Z5N-DF
Related LinksDPS12008, DPS120083U-Z5N-DF Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPS120083U-Z5N-DF Details Description
Related parts for DPS120083U-Z5N-DF
CONN HEADER 7POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 28.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 2KV X7R 2220 datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 127 TYP datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf