CUI Inc. DPS120085UPS-P12N
DPS120085UPS-P12N picture photo
Mfg. Part Number
DPS120085UPS-P12N
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W
Datasheet Download
DPS120085UPS-P12N.pdf
Availability of DPS120085UPS-P12N
QUANTITY
DPS120085UPS-P12N Order Process
Ship out your order
Specifications of DPS120085UPS-P12N
Internal Part NumberEIS-DPS120085UPS-P12N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)850mA
Power (Watts)10W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency60%
Operating Temperature10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 0.7mm I.D. x 2.35mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.36" L x 1.73" W x 0.98" H (60.0mm x 44.0mm x 25.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max10W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPS120085UPS-P12N
Related LinksDPS12008, DPS120085UPS-P12N Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPS120085UPS-P12N Details Description
Related parts for DPS120085UPS-P12N
RES SMD 47 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT FEMALE 3POS PANEL MNT datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 400MA 1.8 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC BUFF/DVR HEX NON-INV 14SO datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS DUAL .100 TIN datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RETENTION BLOCK Q datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONN HDR 43POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 1% 150W datasheet.pdf