CUI Inc. DPS120085UPS-P13/RP
DPS120085UPS-P13/RP picture photo
Mfg. Part Number
DPS120085UPS-P13/RP
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W
Datasheet Download
DPS120085UPS-P13/RP.pdf
Availability of DPS120085UPS-P13/RP
QUANTITY
DPS120085UPS-P13/RP Order Process
Ship out your order
Specifications of DPS120085UPS-P13/RP
Internal Part NumberEIS-DPS120085UPS-P13/RP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)850mA
Power (Watts)10W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency60%
Operating Temperature10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.36" L x 1.73" W x 0.98" H (60.0mm x 44.0mm x 25.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max10W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPS120085UPS-P13/RP
Related LinksDPS120085, DPS120085UPS-P13/RP Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPS120085UPS-P13/RP Details Description
Related parts for DPS120085UPS-P13/RP
TIE CENT WING PUSH MT HS BK 7.0" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
RES SMD 0.039 OHM 2% 1/4W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93VC SMC datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 12AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
CAP CER 30PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf