CUI Inc. DPS120125-P5/RP
DPS120125-P5/RP picture photo
Mfg. Part Number
DPS120125-P5/RP
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 15W
Datasheet Download
DPS120125-P5/RP.pdf
Availability of DPS120125-P5/RP
QUANTITY
DPS120125-P5/RP Order Process
Ship out your order
Specifications of DPS120125-P5/RP
Internal Part NumberEIS-DPS120125-P5/RP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Region UtilizedNorth America
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 132 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts)15W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension-
Approvals-
Power (Watts) - Max15W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPS120125-P5/RP
Related LinksDPS1201, DPS120125-P5/RP Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPS120125-P5/RP Details Description
Related parts for DPS120125-P5/RP
RES 8.2 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
PRINTJET INLAY CC-M 85/54 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE PIN datasheet.pdf