CUI Inc. DPS120125-P7/RN
DPS120125-P7/RN picture photo
Mfg. Part Number
DPS120125-P7/RN
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 15W
Datasheet Download
DPS120125-P7/RN.pdf
Availability of DPS120125-P7/RN
QUANTITY
DPS120125-P7/RN Order Process
Ship out your order
Specifications of DPS120125-P7/RN
Internal Part NumberEIS-DPS120125-P7/RN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Region UtilizedNorth America
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 132 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts)15W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.3mm I.D. x 3.5mm O.D. x 8.5mm
Size / Dimension-
Approvals-
Power (Watts) - Max15W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPS120125-P7/RN
Related LinksDPS1201, DPS120125-P7/RN Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPS120125-P7/RN Details Description
Related parts for DPS120125-P7/RN
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IMPACT BP 3X8 OPEN SN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO18 0.060" datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
RES 3 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 24POS DR LOW P datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 3-ROWS datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf