CUI Inc. DPS120150U-P13N
DPS120150U-P13N picture photo
Mfg. Part Number
DPS120150U-P13N
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 18W
Datasheet Download
DPS120150U-P13N.pdf
Availability of DPS120150U-P13N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DPS120150U-P13N Order Process
Ship out your order
Specifications of DPS120150U-P13N
Internal Part NumberEIS-DPS120150U-P13N
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts)18W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.19" L x 2.09" W x 1.65" H (81.0mm x 53.0mm x 42.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPS120150U-P13N
Related LinksDPS1201, DPS120150U-P13N Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPS120150U-P13N Details Description
Related parts for DPS120150U-P13N
CAP CER 15PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG DUPLX 125UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SL 5.08HC/20/180LF 3.2SN BK BX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf