CUI Inc. DPS120150U-P5P
DPS120150U-P5P picture photo
Mfg. Part Number
DPS120150U-P5P
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 18W
Datasheet Download
DPS120150U-P5P.pdf
Availability of DPS120150U-P5P
QUANTITY
DPS120150U-P5P Order Process
Ship out your order
Specifications of DPS120150U-P5P
Internal Part NumberEIS-DPS120150U-P5P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts)18W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.19" L x 2.09" W x 1.38" H (81.0mm x 53.0mm x 35.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPS120150U-P5P
Related LinksDPS1201, DPS120150U-P5P Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPS120150U-P5P Details Description
Related parts for DPS120150U-P5P
CONN FERRULE 2WIRE 14AWG datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 12A D2PAK datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 12W datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 18.6VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
OSC MEMS 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
1200UF 6.3V 12.5X42.5 105C RAD datasheet.pdf