Riedon UB5C-1K1F8
UB5C-1K1F8 picture photo
Mfg. Part Number
UB5C-1K1F8
Brief Description
RES 1.1K OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
UB5C-1K1F8.pdf
Availability of UB5C-1K1F8
QUANTITY
UB5C-1K1F8 Order Process
Ship out your order
Specifications of UB5C-1K1F8
Internal Part NumberEIS-UB5C-1K1F8
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.500" L (5.50mm x 12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB5C-1K1F8
Related LinksUB5C-, UB5C-1K1F8 Datasheet, Riedon Distributor
UB5C-1K1F8 Details Description
Related parts for UB5C-1K1F8
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 3-ST 44-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
LAPPING FILM 261X datasheet.pdf
PROCESS METER 4-50MA LCD PNL MT datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 4" 8A CRS datasheet.pdf
SLEEVE BRAIDED PE 3/4 BK 100' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
CABLE BUNDLE ACCY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf