Vishay/Dale RNC55H21R0BSRE6
RNC55H21R0BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H21R0BSRE6
Brief Description
RES 21 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H21R0BSRE6.pdf
Availability of RNC55H21R0BSRE6
QUANTITY
RNC55H21R0BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H21R0BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H21R0BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H21R0BSRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H21R0BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H21R0BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H21R0BSRE6
TIE CABLE 304 ST/STL 200LB 7.9" datasheet.pdf
RES SMD 60.4KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 113KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 5POS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 12KB OTP 52PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FILTER SAW 2.4418GHZ W-LAN SMD datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 16.1MM RND 10.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 152 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 5V 10UA datasheet.pdf