CUI Inc. DPS150067U-Z7N-DF
DPS150067U-Z7N-DF picture photo
Mfg. Part Number
DPS150067U-Z7N-DF
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 10W
Datasheet Download
DPS150067U-Z7N-DF.pdf
Availability of DPS150067U-Z7N-DF
QUANTITY
DPS150067U-Z7N-DF Order Process
Ship out your order
Specifications of DPS150067U-Z7N-DF
Internal Part NumberEIS-DPS150067U-Z7N-DF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output15V
Current - Output (Max)670mA
Power (Watts)10W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 1.3mm I.D. x 3.5mm O.D. x 8.5mm
Size / Dimension3.35" L x 2.13" W x 0.78" H (85.0mm x 54.0mm x 19.8mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max10W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length47.2" (1.20m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPS150067U-Z7N-DF
Related LinksDPS15006, DPS150067U-Z7N-DF Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPS150067U-Z7N-DF Details Description
Related parts for DPS150067U-Z7N-DF
CONN PLUG HOUSING 3POS 2MM datasheet.pdf
REGULATOR 1.5A -12V 3SIP datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR ADS7870 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68POS .050 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
POWER CORD WITH FORK TERM 2000MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf
CONV DC/DC 9A 28V datasheet.pdf