CUI Inc. DPS180055UPS-P7P
DPS180055UPS-P7P picture photo
Mfg. Part Number
DPS180055UPS-P7P
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 10W
Datasheet Download
DPS180055UPS-P7P.pdf
Availability of DPS180055UPS-P7P
QUANTITY
DPS180055UPS-P7P Order Process
Ship out your order
Specifications of DPS180055UPS-P7P
Internal Part NumberEIS-DPS180055UPS-P7P
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output18V
Current - Output (Max)550mA
Power (Watts)10W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency65%
Operating Temperature10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 1.3mm I.D. x 3.5mm O.D. x 8.5mm
Size / Dimension2.36" L x 1.73" W x 0.98" H (60.0mm x 44.0mm x 25.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max10W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPS180055UPS-P7P
Related LinksDPS18005, DPS180055UPS-P7P Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPS180055UPS-P7P Details Description
Related parts for DPS180055UPS-P7P
RES ARRAY 7 RES 47 OHM 8SIP datasheet.pdf
RES 150 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 8CH 24BIT DIFFINPUT28SSOP datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL MOUDLE LOAD BOARD datasheet.pdf
REPLACEMENT LENS 2-3/4X datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 25NS 24DIP datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 5.0K 5% 0805 datasheet.pdf
330UF 16V 10X16 105C RAD datasheet.pdf