Vishay/BCcomponents SFR16S0001001FA500
SFR16S0001001FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001001FA500
Brief Description
RES 1K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001001FA500.pdf
Availability of SFR16S0001001FA500
QUANTITY
SFR16S0001001FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001001FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001001FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001001FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001001FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001001FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001001FA500
SOFTWARE CODE WARRIOR STD datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 125MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
HHHT TERMASHIELD SPLC 18-22AWG datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 10% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE 6COND 22AWG NATURAL 1000' datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
CAP POLYMER 82UF 20% 35V T/H datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf