CUI Inc. DPS240050UPS-P12N
DPS240050UPS-P12N picture photo
Mfg. Part Number
DPS240050UPS-P12N
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 12W
Datasheet Download
DPS240050UPS-P12N.pdf
Availability of DPS240050UPS-P12N
QUANTITY
DPS240050UPS-P12N Order Process
Ship out your order
Specifications of DPS240050UPS-P12N
Internal Part NumberEIS-DPS240050UPS-P12N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency65%
Operating Temperature10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 0.7mm I.D. x 2.35mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.36" L x 1.73" W x 0.98" H (60.0mm x 44.0mm x 25.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPS240050UPS-P12N
Related LinksDPS24005, DPS240050UPS-P12N Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPS240050UPS-P12N Details Description
Related parts for DPS240050UPS-P12N
FUSE GLASS 6.3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RFID TAG CD/DVD 35MM DIA datasheet.pdf
TVS DIODE 111VWM 179VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 51 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.01K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf