TDK-Lambda Americas, Inc. DPX4048WS12
DPX4048WS12 picture photo
Mfg. Part Number
DPX4048WS12
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC SGL 12V 3.333A 40W
Datasheet Download
DPX4048WS12.pdf
Availability of DPX4048WS12
QUANTITY
DPX4048WS12 Order Process
Ship out your order
Specifications of DPX4048WS12
Internal Part NumberEIS-DPX4048WS12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelDPX40/60.stp
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesDPX
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output12V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)12 VDC @ 3.33A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)40W
Mounting TypeDIN Rail
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency85%
Package / CaseModule
Size / Dimension4.92" L x 0.96" W x 2.27" H (125.0mm x 24.5mm x 57.6mm)
Power (Watts) - Max40W
ApprovalsCE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPX4048WS12
Related LinksDPX40, DPX4048WS12 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
DPX4048WS12 Details Description
Related parts for DPX4048WS12
CAP CER 0.18UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
KIT REDY TOOL 1.2/3.3 ADP2108 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 12CH 1M 32-TQFN datasheet.pdf
IGBT 600V 41A 250W TO220-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
48 CKT TDP PLUG CABLE KIT datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 876MA 157 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
NX 4PT THERMOCOUPLE datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf