TE Connectivity DQ6530-150M
DQ6530-150M picture photo
Mfg. Part Number
DQ6530-150M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 900MA 230 MOHM
Datasheet Download
DQ6530-150M.pdf
Availability of DQ6530-150M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DQ6530-150M Order Process
Ship out your order
Specifications of DQ6530-150M
Internal Part NumberEIS-DQ6530-150M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDQ6530, Coev
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating900mA
Current - Saturation900mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)230 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.256" L x 0.272" W (6.50mm x 6.90mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DQ6530-150M
Related LinksDQ653, DQ6530-150M Datasheet, TE Connectivity Distributor
DQ6530-150M Details Description
Related parts for DQ6530-150M
IC FPGA 404 I/O 560MBGA datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
TOOL INSERT Z-PACK TINMAN 4.5MM datasheet.pdf
TFLEX 530 9" X 9" datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 8.76K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
XCEDE 3W RGHT 6PVH 8COL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 154VWM 246VC DO-214AC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf