TE Connectivity DQ6545-150M
DQ6545-150M picture photo
Mfg. Part Number
DQ6545-150M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 1.11A 180 MOHM
Datasheet Download
DQ6545-150M.pdf
Availability of DQ6545-150M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DQ6545-150M Order Process
Ship out your order
Specifications of DQ6545-150M
Internal Part NumberEIS-DQ6545-150M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDQ6545, Coev
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating1.11A
Current - Saturation1.11A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)180 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.256" L x 0.272" W (6.50mm x 6.90mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DQ6545-150M
Related LinksDQ654, DQ6545-150M Datasheet, TE Connectivity Distributor
DQ6545-150M Details Description
Related parts for DQ6545-150M
SWITCH TAPE SEAL 5 POS SMD 50V datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 4A TO263-5 datasheet.pdf
FUSE 450A 600VAC NON STD FAST datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 2A MINISMA datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC ENCODER TACHOMETER MAGNETIC datasheet.pdf
SLDV-THR 5.08/30/180FLF 1.5BK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf