TE Connectivity DQ7545-3R3M
DQ7545-3R3M picture photo
Mfg. Part Number
DQ7545-3R3M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 4.5A 30 MOHM SMD
Datasheet Download
DQ7545-3R3M.pdf
Availability of DQ7545-3R3M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DQ7545-3R3M Order Process
Ship out your order
Specifications of DQ7545-3R3M
Internal Part NumberEIS-DQ7545-3R3M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDQ7545, Coev
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating4.5A
Current - Saturation4.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)30 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.295" L x 0.295" W (7.50mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DQ7545-3R3M
Related LinksDQ754, DQ7545-3R3M Datasheet, TE Connectivity Distributor
DQ7545-3R3M Details Description
Related parts for DQ7545-3R3M
RECEIVER RF 433MHZ SMT datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
RING TERM NON INS 4AWG datasheet.pdf
IC REG LDO 3.5V 50MA TO92-3 datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CABLE ASSY NM RG-11 PC9010N datasheet.pdf
FAN BLWR CENT 172X254MM 230VAC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
26P F HD PRESSFIT 4-40 datasheet.pdf
24-Bit, 8.5 mW, 109 dB, 128/64/32 kSPS ADCs IC datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 384 CLBs, 1000 Gates, 144MHz, 384-Cell, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf