TE Connectivity DQ7545-820M
DQ7545-820M picture photo
Mfg. Part Number
DQ7545-820M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 82UH 610MA 430 MOHM
Datasheet Download
DQ7545-820M.pdf
Availability of DQ7545-820M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DQ7545-820M Order Process
Ship out your order
Specifications of DQ7545-820M
Internal Part NumberEIS-DQ7545-820M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDQ7545, Coev
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance82µH
Tolerance±20%
Current Rating610mA
Current - Saturation610mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)430 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.295" L x 0.295" W (7.50mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DQ7545-820M
Related LinksDQ754, DQ7545-820M Datasheet, TE Connectivity Distributor
DQ7545-820M Details Description
Related parts for DQ7545-820M
RES SMD 806 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN DSUB HD 15POS RECEPT CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf