Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR1050-821-R
DR1050-821-R picture photo
Mfg. Part Number
DR1050-821-R
Brief Description
FIXED IND 820UH 540MA 1.481 OHM
Datasheet Download
DR1050-821-R.pdf
Availability of DR1050-821-R
QUANTITY
DR1050-821-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR1050-821-R
Internal Part NumberEIS-DR1050-821-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDR1050
Material - CoreFerrite
Inductance820µH
Tolerance±30%
Current Rating540mA
Current - Saturation500mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.481 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.413" L x 0.405" W (10.50mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR1050-821-R
Related LinksDR1050, DR1050-821-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR1050-821-R Details Description
Related parts for DR1050-821-R
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 16MSOP datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HOLDER BATT PLST PCB MNT DUL AAA datasheet.pdf
POWER MOD IGBT3 FULL BRIDGE SP3 datasheet.pdf
IC LIMITING AMP UMAX datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf