Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR124-121-R
DR124-121-R picture photo
Mfg. Part Number
DR124-121-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 120UH 1.3A 373.4 MOHM
Datasheet Download
DR124-121-R.pdf
Availability of DR124-121-R
QUANTITY
DR124-121-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR124-121-R
Internal Part NumberEIS-DR124-121-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDR124
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance120µH
Tolerance±20%
Current Rating1.3A
Current - Saturation1.65A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)373.4 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR124-121-R
Related LinksDR124, DR124-121-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR124-121-R Details Description
Related parts for DR124-121-R
FILTER CABLE/CLAMP 80 OHM 6-9MM datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 1A TO-92 datasheet.pdf
KNOB PLASTIC 1/4" DIA BLACK datasheet.pdf
KIT DEV CAP9H 2M 1.8V MEM BOARD datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL INDICATOR RED datasheet.pdf
PROTECTIVE CAP FOR LC CONNECTORS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 86MM datasheet.pdf
IC NVSRAM 512KBIT 40MHZ 8SOIC datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX MNT PIN datasheet.pdf