Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR124-150-R
DR124-150-R picture photo
Mfg. Part Number
DR124-150-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 3.6A 44.8 MOHM
Datasheet Download
DR124-150-R.pdf
Availability of DR124-150-R
QUANTITY
DR124-150-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR124-150-R
Internal Part NumberEIS-DR124-150-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesShielded Drum Core Inductor Coiltronics DR Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDR124
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating3.6A
Current - Saturation4.62A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)44.8 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR124-150-R
Related LinksDR124, DR124-150-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR124-150-R Details Description
Related parts for DR124-150-R
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 10 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 768K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 760MA 780 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf