Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR124-151-R
DR124-151-R picture photo
Mfg. Part Number
DR124-151-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150UH 1.3A 445.2 MOHM
Datasheet Download
DR124-151-R.pdf
Availability of DR124-151-R
QUANTITY
DR124-151-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR124-151-R
Internal Part NumberEIS-DR124-151-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDR124
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±20%
Current Rating1.3A
Current - Saturation1.44A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)445.2 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR124-151-R
Related LinksDR124, DR124-151-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR124-151-R Details Description
Related parts for DR124-151-R
SHIELDING BAG 8X12 METAL-IN datasheet.pdf
IDC CABLE-AKP10A/ AE10G / AKP10A datasheet.pdf
CAP FILM 0.13UF 2% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 5.2V 75MA TO92-3 datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 100VDC 2416 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 12-14 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS CABLE PIN datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf