Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR124-180-R
DR124-180-R picture photo
Mfg. Part Number
DR124-180-R
Brief Description
FIXED IND 18UH 3.4A 56.4 MOHM
Datasheet Download
DR124-180-R.pdf
Availability of DR124-180-R
QUANTITY
DR124-180-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR124-180-R
Internal Part NumberEIS-DR124-180-R
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±20%
Current Rating3.4A
Current - Saturation4.32A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)56.4 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR124-180-R
Related LinksDR124, DR124-180-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR124-180-R Details Description
Related parts for DR124-180-R
JUMPER-H9992TR/1853VI/H9992TR 5" datasheet.pdf
SOLDER RA .025" 23AWG 1LB datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
LED OSTAR 4CHIP W/LENS WHT 3000K datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC SMB datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
COUNTER LCD 8 CHAR 3V PANEL MT datasheet.pdf