Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR124-181-R
DR124-181-R picture photo
Mfg. Part Number
DR124-181-R
Brief Description
FIXED IND 180UH 1.1A 602 MOHM
Datasheet Download
DR124-181-R.pdf
Availability of DR124-181-R
QUANTITY
DR124-181-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR124-181-R
Internal Part NumberEIS-DR124-181-R
Material - CoreFerrite
Inductance180µH
Tolerance±20%
Current Rating1.1A
Current - Saturation1.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)602 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR124-181-R
Related LinksDR124, DR124-181-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR124-181-R Details Description
Related parts for DR124-181-R
CAP CER 18PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW 0.8A SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK HEADER datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 150W datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY 120" N MALE-N MALE datasheet.pdf
RES 2.15M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf