Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR124-271-R
DR124-271-R picture photo
Mfg. Part Number
DR124-271-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 270UH 880MA 870 MOHM
Datasheet Download
DR124-271-R.pdf
Availability of DR124-271-R
QUANTITY
DR124-271-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR124-271-R
Internal Part NumberEIS-DR124-271-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDR124
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance270µH
Tolerance±20%
Current Rating880mA
Current - Saturation1.09A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)870 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR124-271-R
Related LinksDR124, DR124-271-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR124-271-R Details Description
Related parts for DR124-271-R
IC DSP CONTROLLER 32BIT 225BGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 8.82"L X 4.17"W datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 6SKT STR PCB datasheet.pdf
IC 8051 MCU 8K FLASH 14SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 82MA 33 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf