Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR124-271-R
DR124-271-R picture photo
Mfg. Part Number
DR124-271-R
Brief Description
FIXED IND 270UH 880MA 870 MOHM
Datasheet Download
DR124-271-R.pdf
Availability of DR124-271-R
QUANTITY
DR124-271-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR124-271-R
Internal Part NumberEIS-DR124-271-R
Material - CoreFerrite
Inductance270µH
Tolerance±20%
Current Rating880mA
Current - Saturation1.09A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)870 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR124-271-R
Related LinksDR124, DR124-271-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR124-271-R Details Description
Related parts for DR124-271-R
FERRITE CHIP 2200 OHM 0805 datasheet.pdf
CONTACT FEMAL 24-28AWG GOLD FLSH datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 24TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 700KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf