Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR124-4R7-R
DR124-4R7-R picture photo
Mfg. Part Number
DR124-4R7-R
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 6.5A 16.2 MOHM
Datasheet Download
DR124-4R7-R.pdf
Availability of DR124-4R7-R
QUANTITY
DR124-4R7-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR124-4R7-R
Internal Part NumberEIS-DR124-4R7-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesShielded Drum Core Inductor Coiltronics DR Series
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating6.5A
Current - Saturation7.65A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)16.2 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR124-4R7-R
Related LinksDR124, DR124-4R7-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR124-4R7-R Details Description
Related parts for DR124-4R7-R
CONN HEADER 22POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 156MA 2.86 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
BCZ 3.81/09/180LRZE SN BK BX datasheet.pdf
IND SWITCH CAP WHT OPAQUE SIDES datasheet.pdf
IC OSC VCXO 212.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf