Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR125-150-R
DR125-150-R picture photo
Mfg. Part Number
DR125-150-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 4.27A 29.8 MOHM
Datasheet Download
DR125-150-R.pdf
Availability of DR125-150-R
QUANTITY
DR125-150-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR125-150-R
Internal Part NumberEIS-DR125-150-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesShielded Drum Core Inductor Coiltronics DR Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating4.27A
Current - Saturation5.69A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)29.8 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR125-150-R
Related LinksDR125, DR125-150-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR125-150-R Details Description
Related parts for DR125-150-R
RES SMD 15 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V SOT26 datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CBL ASSY DIN FEMALE 6' SHLD 5POS datasheet.pdf
LED LIGHT / BACKLIGHT CONNECTOR datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN SMD BKWY HDR TIN 8POS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 1W datasheet.pdf
LED WARM WHITE 3500K 82CRI 24SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf