Abracon Corporation AIAC-2712C-35N5J-T
AIAC-2712C-35N5J-T picture photo
Mfg. Part Number
AIAC-2712C-35N5J-T
Brief Description
FIXED IND 35.5NH 2.7A 6.2 MOHM
Datasheet Download
AIAC-2712C-35N5J-T.pdf
Availability of AIAC-2712C-35N5J-T
QUANTITY
AIAC-2712C-35N5J-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIAC-2712C-35N5J-T
Internal Part NumberEIS-AIAC-2712C-35N5J-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIAC-2712C.pdfAIAC-2712C.stp
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIAC-2712C
Material - CoreAir
Inductance35.5nH
Tolerance±5%
Current Rating2.7A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6.2 mOhm Max
Q @ Freq100 @ 150MHz
Frequency - Self Resonant1.2GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test150MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.098" W (6.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIAC-2712C-35N5J-T
Related LinksAIAC-2712, AIAC-2712C-35N5J-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIAC-2712C-35N5J-T Details Description
Related parts for AIAC-2712C-35N5J-T
FIXED IND 120NH 1.295A 75 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG AUDIO PHONE 3COND BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 80POS .156 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 200POS .050" SMD datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 13VC SC706 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5MM datasheet.pdf
IC USB/AC BATT CHRGR PPM 20SSOP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 7.8VC datasheet.pdf
3MM LED BLUE 25 PCS datasheet.pdf