Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR125-472-R
DR125-472-R picture photo
Mfg. Part Number
DR125-472-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED INDUCTOR
Datasheet Download
DR125-472-R.pdf
Availability of DR125-472-R
QUANTITY
DR125-472-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR125-472-R
Internal Part NumberEIS-DR125-472-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDR
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance4.72mH
Tolerance±20%
Current Rating268mA
Current - Saturation320mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)7.53 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR125-472-R
Related LinksDR125, DR125-472-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR125-472-R Details Description
Related parts for DR125-472-R
DSUB SOCKET 9POS W/O CONTACTS datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RND SPACER 0.147" NYLON 13.72MM datasheet.pdf
RES 3.52 OHM 5W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 5W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 125A datasheet.pdf
BNC MALE TO SMA FEMALE ADAPTER 5 datasheet.pdf
PROG ENCODER 100 PPR datasheet.pdf
RES 91K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf