Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR125-472-R
DR125-472-R picture photo
Mfg. Part Number
DR125-472-R
Brief Description
FIXED INDUCTOR
Datasheet Download
DR125-472-R.pdf
Availability of DR125-472-R
QUANTITY
DR125-472-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR125-472-R
Internal Part NumberEIS-DR125-472-R
SeriesDR
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance4.72mH
Tolerance±20%
Current Rating268mA
Current - Saturation320mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)7.53 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR125-472-R
Related LinksDR125, DR125-472-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR125-472-R Details Description
Related parts for DR125-472-R
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD R-R 16-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 37POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
CONN CARTRIDGE ASSEMBLY 3WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 180POS 5ROW R/A GOLD datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF61 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA JJ SILIC 0.75 10 datasheet.pdf