Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR125-560-R
DR125-560-R picture photo
Mfg. Part Number
DR125-560-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56UH 2.31A 102 MOHM
Datasheet Download
DR125-560-R.pdf
Availability of DR125-560-R
QUANTITY
DR125-560-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR125-560-R
Internal Part NumberEIS-DR125-560-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±20%
Current Rating2.31A
Current - Saturation3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)102 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR125-560-R
Related LinksDR125, DR125-560-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR125-560-R Details Description
Related parts for DR125-560-R
SCR NON-SENS 800V 16A TO-263 datasheet.pdf
HEAT SINK 17MM X 17MM X 17.5MM datasheet.pdf
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 5% 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS 0.8MM SMD R/A datasheet.pdf
IC PLL WAN SE STRATUM 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 VERT THRHOLE DR 30A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS JAM NUT SKT datasheet.pdf