Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR127-101-R
DR127-101-R picture photo
Mfg. Part Number
DR127-101-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 1.96A 163 MOHM
Datasheet Download
DR127-101-R.pdf
Availability of DR127-101-R
QUANTITY
DR127-101-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR127-101-R
Internal Part NumberEIS-DR127-101-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesShielded Drum Core Inductor Coiltronics DR Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package350
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating1.96A
Current - Saturation3.64A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)163 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR127-101-R
Related LinksDR127, DR127-101-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR127-101-R Details Description
Related parts for DR127-101-R
FAN AXIAL 119X38MM 24VDC TERM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
IC FPGA 201 I/O 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 0.100 SMD datasheet.pdf
TM3107M6R3DLBA datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 500MW DO35 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 56PF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf